Główny Inspektorat Farmaceutyczny otrzymuje negatywną ocenę za zarządzanie Funduszem Przeciwdziałania COVID-19 i Narodowym Programem Szczepień

Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) znalazł się w centrum kontrowersji po negatywnej ocenie jego działań związanych z zarządzaniem Funduszem Przeciwdziałania COVID-19 oraz Narodowym Programem Szczepień.

Najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli (NIK) ukazuje liczne nieprawidłowości, które miały miejsce w ramach tych inicjatyw.

Wyniki kontroli NIK wywołały wiele pytań i kontrowersji w kontekście gospodarowania środkami publicznymi przeznaczonymi na walkę z pandemią COVID-19. Fundusz Przeciwdziałania COVID-19, którego budżet wynosił aż 190 miliardów złotych, został wydany w sposób chaotyczny i nieefektywny. Raport NIK wykazał, że środki te były wydatkowane bez jasnych i przejrzystych procedur, co podważało ich efektywność.

Negatywna ocena dotknęła również Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19. NIK skrytykowała decyzję o zakontraktowaniu części szczepionek o szacunkowej wartości 8,4 miliarda złotych, mimo że istniały już kontrakty na kilkukrotne zaszczepienie całej populacji Polski. Dodatkowo, tempo szczepień ulegało spadkowi, co doprowadziło do przeterminowania i utylizacji ponad 13 milionów dawek szczepionek.

W raporcie NIK podkreślono brak przejrzystości w zakresie podziału środków oraz niewłaściwe zarządzanie Funduszem Przeciwdziałania COVID-19. Ponadto, kontrole GIF w hurtowniach farmaceutycznych, odpowiedzialnych za przechowywanie i dystrybucję szczepionek, pozostawiły wiele do życzenia.

Prezes NIK Marian Banaś jednoznacznie stwierdził, że trudności związane z pandemią nie usprawiedliwiają nieprawidłowości, nadużyć ani niegospodarności ze strony instytucji publicznych. Odnosząc się do wyników kontroli, Banaś podkreślił, że należy przestrzegać obowiązujących reguł i planować wydatki z należytą starannością.

Raport NIK wskazuje na potrzebę pilnych działań korygujących oraz zwraca uwagę na konieczność przestrzegania procedur i dbania o transparentność w gospodarowaniu środkami publicznymi. Kwestie te stają się istotne, zwłaszcza w kontekście walki z pandemią i zagwarantowania, że pieniądze publiczne zostaną wykorzystane zgodnie z zasadami efektywności i odpowiedzialności.